• Olga Tokarczuk, nie tylko Nobel

  Podczas uroczystości wręczania Nagrody Nobla każdy z laureatów ma prawo do wygłoszenia mowy na wybrany przez siebie temat. To ważny moment dla laureata, nie tylko z racji otrzymania samej nagrody, ale też wagi chwili, gdy głos z podium dociera bezpośrednio i pośrednio do elity intelektualnej całego świata. Przemowa noblowska to okazja do komunikacji z przedstawicielami tej części społeczeństwa na własnych warunkach, szczególnie istotna dla pisarzy, którzy komunikują się zwykle poprzez wykreowany świat dzieła.

  Olga Tokarczuk i Olga Tokarczuk

  Noblowska przemowa Olgi Tokarczuk wygłoszona w Sztokholmie 10 grudnia 2019 opierała się na doświadczeniach pisarki prowadzących do przekazu o potrzebie zmian kryteriów obserwacji świata i konieczności uwrażliwienia na otaczającą nas wszystkich rzeczywistość. Olga Tokarczuk – taniaksiazka.pl przedstawiła w swoim wykładzie analizę błędów komunikacji jaką uznaliśmy za standardową i obowiązującą. Internet, nieograniczony dostęp do wiedzy, szybkość przekazu powinny sprawić, że nasza jakość życia będzie się stale poprawiać, że idea równości po raz pierwszy zaistnieje w tak szerokim wymiarze. Tymczasem wszystkie te narzędzia współczesności zwiększają poziom izolacji, wprowadzają dezinformację, kumulują chaos. Nowe warunki będą wymagać od nas wszystkich, a szczególnie od intelektualistów, nowych form opowiadania i komentowania świata. 

  Nagroda Emerging Europe

  Emerging Europe, platforma zajmująca się komunikowaniem różnic i podobieństw regionów Europy, powstała w celu stworzenia narzędzi umożliwiających rozwój kontynentu, przyznała polskiej pisarce nagrodę Emerging Europe’s Artistic Achievement 2020. Platforma doceniła koncepcję czułego narratora zaprezentowaną podczas przemowy noblowskiej i uznała ją za najważniejsze wydarzenie artystyczne roku. Idea konkursu ma na celu wytypowanie najciekawszych i najważniejszych inicjatyw rodzących się w Europie Środkowej i Wschodniej, a same nagrody wręczane są co roku w Parlamencie Europejskim.

  The Man Booker International Prize

  Olga Tokarczuk, za sprawą swoje twórczości, zresztą doskonale tłumaczonej na język angielski i obecną na rynku anglojęzycznym, otrzymała również nagrodę, która utorowała jej drogę do przyszłego Nobla. The Man Booker International Prize to międzynarodowa nagroda literacka ustanowiona w 2005r. w Wielkiej Brytanii, za twórczość literacką dostępną w tłumaczeniu angielskim. Pierwszym polskim twórcą nominowanym do nagrody był Stanisław Lem w 2005r. Olga Tokarczuk otrzymała ją za utwór Bieguni w 2018 i od tego właśnie momentu, jej nazwisko w kontekście Nagrody Nobla, zaczęło pojawiać się coraz częściej.

  Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
 • Laureatka Nagrody Nobla

  Olga Tokarczuk (https://www.taniaksiazka.pl/autor/olga-tokarczuk) doskonale znana jest szerokiej publiczności z tego, że pisze wspaniałe książki. Na pewno można powiedzieć, że nie jest to typowa autorka, która pisze klasyczne romanse lub powieści kryminalne. Jej książki są zupełnie inne i na pewno nie wpisują się w klasyczne, utarte schematy, dzięki czemu są tak mocno wyraziste. 10 grudnia 2019 roku nazwisko Tokarczuk znalazło się obok kilku innych Polaków, takich jak Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk, Władysław Reymont, którzy przed nią otrzymali literacką Nagrodę Nobla. Teraz i ona może pochwalić się takim osiągnięciem, dzięki czemu sama Polska jest jeszcze lepiej znana na arenie międzynarodowej. Kolejny sukces polskiej autorki, która jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Chyba niewiele osób wie, jakie jest jej dokładne wykształcenie, a przecież ma ono ogromny wpływ na jej twórczość. W swoim dorobku autorka ma już wiele książek, które zdobywają także zagraniczne wyróżnienia. I można być pewnym, że nie jest to jej ostatnie słowo. Jeszcze doczekamy się wspaniałej książki, która będzie autorstwa Olgi Tokarczuk.

  “Bieguni”

  Żyjąc w czasach obecnych człowiek nie zdaje sobie tak mocno sprawy, jak przyzwyczajony jest do ciągłego podróżowania. Można chyba nawet powiedzieć, że z jednego bieguna na drugi biegun. Wydaje nam się, że ciągle żyjemy w jednym miejscu. Ale czy tak naprawdę jest? Nie do końca. Co właśnie omawia w swojej książce Olga Tokarczuk. A wszystko przez to, że według dawnych wierzeń zło można było oswoić ruchem. Tak, byli tacy ludzie, którzy wierzyli, że zło nie weźmie nad nimi góry, jeżeli będą w ciągłym ruchu. Zresztą podróże są bardzo inspirujące. Dlaczego? Tego dowiedzieć się można właśnie z tej książki.

  “Prawiek i inne czasy”

  To powieść wielowymiarowa, która daje nadzieje, jak również sprawia, że bohaterów można ze spokojem nienawidzić. Wydarzenia, jakie rozgrywają się w tej książce toczą się w małej miejscowości Prawiek, której nie damy rady znaleźć na mapie naszego kraju. Ale autorka osadziła wszystkie wydarzenia w realnych ramach czasowych. Mamy więc tutaj do czynienia z wydarzeniami od roku 1914 do lat 80 XX wieku. W książce możemy poznać rodzinę Boskich i Nieboskich. To ich możemy obserwować na tle wydarzeń, jakie będą rozgrywać się na przestrzeni lat. Jak ludzie, którzy skupieni są dookoła jednej miejscowości będą sobie w stanie z nimi poradzić? Jakie jest ich życie? I jakie refleksje jest w stanie wyciągnąć człowiek z tego wszystkiego?

  Miłość zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
 • Polska noblistka i eseistka

  Olga Tokarczuk to polska eseistka i noblistka. To jedna z najlepszych autorek, która być może niedługo już zaliczać się będzie do grona najchętniej tłumaczonych autorek. Do tej pory zostały wykonane 193 tłumaczenia. Kolejne tłumaczenia szykowane są na następne lata, m.in. w Izraelu, Egipcie, Japonii, Korei Południowej. Jej książki zostały przetłumaczone już na język angielski, hiszpański, arabski, chiński, hindi, niemiecki, portugalski, perski, itd. Nie można zapomnieć, że za swoje książki Tokarczuk otrzymała wiele nagród, m.in. Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagroda Literacka „Nike”, Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta, Międzynarodowa Nagroda Mostu miast Görlitz i Zgorzelec, Nagroda The Man Booker International Prize 2018 i jeszcze wiele innych. Olga Tokarczuk zdobyła również kilka ważnych odznaczeń, w tym Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal Senatu RP, Odznaka Honorowa Złota „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”, Odznaka Honorowa Złota „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.  Jak więc widać jest to bardzo uzdolniona osoba, której książi zachwycają i skłaniają do refleksji.

  “Opowiadania bizarne”

  Książka miała na początku nosić tytuł “Opowiadania niezwykłe”, ale Tokarczuk chciała znaleźć lepsze określenie dla tego co dzieje się teraz. Dlatego też sięgnęła do francuskiego słownika, gdzie znaleźć można słowo “bizarre”. Oznacza to dziwne, zmienne, niezwykłe, ale i śmieszne. W środku znaleźć można niezwykłe opowiadania, które są unikalne i jedyne w swoim rodzaju. Noszą one tytuł “Pasażer”, “Zielone dzieci”, “Przetwory”, “Szwy”, “Wizyta”, “Prawdziwa historia”, “Serce”, “Transfugium”, “Góra Wszystkich Świętych”, “Kalendarz ludzkich świąt”. O czym one opowiadają? Czytelnik sam powinien się o tym przekonać.

  “Gra na wielu bębenkach”

  Ta książka to zbiór kolejnych, dziewiętnastu opowieści, które zachwycają i na pewno skłaniają do przemyśleń. Mamy tutaj do czynienia z odmiennymi od siebie bohaterami, którzy muszą radzić sobie z codziennymi, niecodziennymi sprawami. Jak można je dokładnie zrozumieć? Dobre jest to, że Olga Tokarczuk pozwala na przemyślenia zupełnie inne dla różnych osób. Jest więc tutaj wielka miłośniczka kryminałów, ale także angielski profesor, który przybywa do Warszawy w 1981 roku, a na następny dzień budzi się w zupełnie nowej dla siebie rzeczywistości. Chyba nikt do końca nigdy nie wie czego można spodziewać się po książkach Tokarczuk, dlatego są one tak niesamowite.

  Ludzie zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com